Koliko zaista košta da se napravi tegla Nutele koja u prodavnici košta 9,84 dolara?
Britanski jutjuber Mark Tilberi sabrao je cenu sastojaka, ambalaže, radnika i prevoza i došao do iznosa od 2,17 dolara po tegli.
Britanski preduzetnik i jutjuber Mark Tilberi ("Mark Tilbury") objavio je kratak video u kojem računa koliko košta proizvodnja jedne tegle Nutele. Snimak traje 27 sekundi i nosi naslov "Trošak naspram cene: tegla Nutele". Na Jutjubu je objavljen 8. juna 2026. godine i do sada ima oko 16,5 miliona pregleda.
Na početku videa Tilberi stoji u prodavnici sa teglom Nutele u ruci. Kaže da tegla košta 9,84 dolara (oko 1020 dinara) i pita gledaoce da li je to preterana cena. Zatim najavljuje da će izračunati koliko proizvođača zapravo košta izrada jedne tegle.
Šta se nalazi u tegli
Drugi deo snimka prikazuje praznu teglu na beloj pozadini. Sastojci se sipaju jedan po jedan, a iznad tegle raste ukupan iznos. Prema Tilberiju, tegla i etiketa koštaju 18 centi. Šećer košta 10 centi, palmino ulje 12 centi, a lešnici 42 centa. Mleko košta dodatnih 10 centi, kakao prah 13 centi, a lecitin i vanila zajedno 2 centa. Na ekranu zbir sastojaka i ambalaže na kraju iznosi 1,07 dolara.
Skriveni troškovi
U poslednjem delu Tilberi se vraća u prodavnicu. Navodi da postoje i skriveni troškovi, kao što su radnici, fabrike i prevoz. Kada se i oni uračunaju, on dolazi do ukupnog troška od 2,17 dolara po tegli. Pojedinačne iznose za ove stavke Tilberi preskače i saopštava samo konačan zbir. Video se završava tim brojem, a izvori za procene u opisu snimka izostaju.
Ko je Mark Tilberi
Mark Tilberi je britanski preduzetnik koji na Jutjubu objavljuje snimke o ličnim finansijama, ulaganju i poslovanju. Prema njegovim rečima, školu je napustio sa 16 godina i radio kao stolarski šegrt, a kasnije je pokrenuo sopstvene firme. Jutjub kanal je pokrenuo kada je imao 53 godine.
Nekoliko činjenica o Nuteli
Nutela je italijanski namaz od lešnika i kakaa. Proizvodi je kompanija Ferero ("Ferrero"), a na tržištu je od 1964. godine. Prva tegla izašla je iz fabrike u gradu Alba, u italijanskoj oblasti Pijemont. Glavni sastojci su šećer i palmino ulje, dok lešnici čine oko 13 odsto sastava.
Šta kažu gledaoci
Najviše podrške dobio je komentar u kojem gledalac zahvaljuje Tilberiju jer pomaže ljudima da štede novac. Mnogi su sami izračunali razliku između troška i cene i pisali o velikoj zaradi proizvođača. Drugi gledaoci su naveli cene iz svojih zemalja. Prema jednom komentaru, velika tegla u Finskoj košta oko tri evra, a drugi gledalac piše da u Italiji košta oko pet evra.
Deo publike je kritikovao proračun. Ovi gledaoci ističu da prodavnica kupuje Nutelu po veleprodajnoj ceni i da u konačnu cenu ulaze i reklame, porezi i zarada prodavca. Pojedini su pomenuli i namaze drugih proizvođača, poput španske Nosilje ("Nocilla"), koju smatraju dobrom zamenom.
Kako ti se čini?
Video: YouTube / @marktilbury
Pogledaj još
Novac Da li se može postati milioner bez porodičnog bogatstva?
Nemanja B. Antić je u emisiji "Dan po dan" izneo podatke o tome kako su američki milioneri stekli novac i koji poslovi najviše vode do bogatstva.
Novac Mark Tilberi daje glavne savete mladima: "Niste zakasnili, sada je pravo vreme"
Britanski preduzetnik daje poredi starosti milionera, vlasnika stanova i uspešnih firmi sa očekivanjima dvadesetogodišnjaka
Novac Milioner uplatio 10.000 u banku, a sutradan nije mogao da ih podigne
Novac Kevin O'Liri: 5 miliona likvidnog novca je super-moć bogatih ljudi
Novac Koliko zaista ostaje od plate u Nemačkoj: računica za vozača, negovatelja i zidara
